Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir? Kim Hangi Yatırım Fonunu Tercih Etmeli?

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir? Kim Hangi Yatırım Fonunu Tercih Etmeli?

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir? Kim Hangi Yatırım Fonunu Tercih Etmeli?

Tahvil ve Bono Fon

Orta vadede TL’ye yatırım gerçekleştirme isteyen ve faiz oranlarının yatay ya da aşağı yönlü hareket edeceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Hisse Senedi Fonu

Orta ve uzun vadeli yatırımcılar. Belirli bir risk karşılığında daha yüksek getiri arzulayan ve yüksek getiriye karşı anapara yatırımının bir bölümüyle risk alabilen, hisse senetlerinin iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Sektör Fonu

Hisse senetleri pazarlarının yukarıyayaya yönlü hareket edeceğini ve belirli bir sektörün ülke ve pazar genelinden daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

İştirak Fonu

Hisse senetleri pazarlarının yukarıyayaya yönlü hareket edeceğini ve belirli bir takım ya da şirketin iştiraki olan şirket hisselerinin ülke ve pazar genelinden daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Grup Fonu

Hisse senetleri pazarlarının yukarıyayaya yönlü hareket edeceğini ve belirli bir grubun ülke ve pazar genelinden daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Yabancı Menkul Kıymetler Fonu

Dış pazarların iyi performans göstereceğini düşünen ve bu anlamda yabancı devlet ve şirketlerin bono tahvilleriyle, dış pazarlarda prosedür gören hisse senetlerine yatırım gerçeklştirmeyi düşünen bireysel yatırımcılar amacıyla uygundur.

 

Kıymetli Madenler Fonu

Finansal enstrümanlara göre değerli metallerin daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar amacıyla uygundur.

Altın Fonu

Altının iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünen yatırımcılar amacıyla uygundur. Bu beklenti, dünyada savaş, finansal kriz gibi belirsizliklerde ve topyekün enflasyon beklentisinde daha ön plana çıkmaktadır.

 

Karma Fon

Yatırımlarını “sepet yaparak” riski dağıtmak isteyen, fakat “sepetin” içeriğini de bilmek isteyen ve birtakım yatırım araçları dışına çıkılmasını istemeyen yatırımcılar amacıyla uygundur.

 

Likit Fon

Parasına her an gereksinim duyabilecek, kısa vadeli yatırımcılar amacıyla uygundur. Öte yandan, önümüzdeki devre finansal pazarlarda dalgalanmalar oluşarak yeni yatırım fırsatları olabileceği ve bunun evvel nakit kalmanın anlamlı olacağını düşünen yatırımcılar amacıyla de uygundur.

 

Değişken Fon

Yatırımlarını “sepet yaparak” riski dağıtmak isteyen, aynı vakitte portföylerinin aktif bir biçimde yönetilmesini hedefleyen yatırımcılar amacıyla uygundur.

 

Fon Sepeti

Tek bir prosedürle aniden çok finansal kuruluşun çıkardığı ve yönetmekte olduğu yatırım fonlarına yatırım gerçeklştirmeyi, böylelikle değişik kurumların yatırım performansına tek elden ortak olmayı ve riski dağıtmayı hedefleyen bireysel yatırımcılar amacıyla uygundur.

 

Serbest Yatırım Fonları (Hedge Funds)

Belirli bir meblağın üstünde portföyü olan, finansal pazarları iyi bilen ve yatırımını belirli bir vakit çekmemeyi göze alabilen yatırımcılar amacıyla uygundur. Uzun vakitli ve görece riskli bir yatırım türüdür.

 

Garantili Fon

Yatırımından belirli bir vakit uzak kalmayı göze alabilen ve fona dayanak teşkil eden yatırım aracının performansının iyi olacağı umuduyla yatırım yapan bireysel yatırımcılar amacıyla uygundur. En mühim özelliği ise, belirti edilen vade sonuna dek elde tutulması durumunda, başta belirtildiği üzere, yatırımcının anaparasının bir kısmının ya da tümünün garanti altında olmasıdır. Yani portföye dayanak teşkil eden yatırım aracı pazarlarda değer yitirse dahi, yatırımcı, anaparasının tümünü ya da başta belirti edilen belirli bir kısmını geri alacağını bilmektedir.