Wifi'ye Kimler Bağlanıyor? Öğrenmenin 5 Yolu

Çocuklar çevrimiçi oyun oynuyorlar. Eşiniz bir film izliyor ve iş amacıyla bir şeyler indiriyor. Bant genişliği amacıyla (internetinizi kullanmak amacıyla) onlarla rekabet etmeye çalışıyorsunuz, ama bu gerçekleşmiyor. İnternet bant genişliği kapasitenizi fazlası şey kullanabilir (ve hem de sömürebilir). Bunu yapanlar, fazlası vakit ağınızdaki tanıdığınız kişilerdir. “İnternetimi kim ya da ne kullanıyor?!” diye, çaresizce haykırabilirsiniz. Bu, aslında yerinden ve iyi bir soru. İnternetinizin bant genişliğini, ev ağınızda neyin (ya da kimlerin) kullandığını denetim edebilmek ve bu bozukluğun üstesinden gelebilmek amacıyla, işte yapmanız gerekenler!

Wifi'ye Kimler Bağlanıyor? Öğrenmenin 5 Yolu

Modeminiz Arayüzünden, İnternet Bant Genişliği Kullanımını İzleyin!

İnternet bant genişliğinizi (indirme süratinızı) neyin tükettiğini bulmaya başlamak amacıyla en iyi yer, modeminizdir. Modeminiz, gelen ve giden bütün internet trafiğinizi yönetir.

Modeminizin arayüzü, o anda ağınıza (modeminize) bağlı her aygıtı sahibi olan bir sayfadır. Modeminize bağlı aygıtların IP adreslerini, MAC adreslerini ve o anki bağlantı durumlarını denetim edebilirsiniz. Modeminize bağlı olarak, o anki indirme ve yükleme sürati gibi ağ verilerine ve her aygıtın o anda kullandığı ya da indirdiği veri miktarına da erişebilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde bir modeme ait ulusal ağ sayfası, o anda modeme bağlı her bir aygıtı gösteriyor.

Bilmediğiniz bir bağlantı mı fark ettiniz? Bu bağlantıyı silebilir ve ağınızdan kaldırabilirsiniz. Bu prosedür sırasında hata sonucu kendi aygıtlarınızdan birini silmeyin! Yine de hata sonucu bunu yaparsanız, problem değil. Ağda yine seans açmak (ağınıza bağlanmak) amacıyla emniyet kimlik verilerinizi yinedan girmeniz gerekebilir; bu, fazlası aygıt amacıyla çok da zor olmayan bir prosedürdir.

 

Capsa Uygulaması ile Bant Genişliği (İnternet) Kullanımını Kontrol Edin


Bant genişliğinizi (internetinizi) neyin kullandığını denetim etmek amacıyla ikinci seçeneğiniz, üçüncü doğrultu (üçüncü parti) bir programdır. Bu durumda, sisteminizle alakalı her veri paketini yakalayan bedava bir ağ analiz programı olan Capsa’yı kullanabilmeniz mümkün.

Sisteminiz amacıyla ağ adaptörünü seçin. Benim bağlantım kablolu bağlantı bulunduğu amacıyla Ethernet seçeneğini seçiyorum. Sizin bağlantı türünüz kablosuz (Wi-Fi) bağlantı Tam Analiz (Full Analysis) seçeneğini seçin ve sonrasında, prosedürü başlatmak amacıyla Başlat (Start)’a tıklayın.
Sol doğrultutaki Node Explorer panelinden sırayla Protokol Explorer → [Adaptör Tipi (Ethernet ya da Wi-Fi)] → IP menülerine tıklayın. Protokol menüsü ağacı genişler (alt menüler açılır), ancak burada durabilirsiniz.
Analiz panelinde Protokol (Protocol) seçeneğini seçin. Protokol (Protocol) sekmesi, düzeninizin kullandığı her protokol amacıyla veri paketlerini gösterir.
Ekranın altındaki analiz vasıta çubuğunda MAC Bitiş Noktası (MAC Endpoint) seçin. Cihazınızın IP adresini çift tıklarsanız, sizin amacıyla ayrıntılı paket analiz ekranını açar.


Kullanışlı olan yönlerinden biri de, süregelen trafik yüklerinin basitçe tanımlanabilir adreslere sahip olmasıdır. Capsa ilaveten protokol ve port çeşidine göre ağ trafiği verilerini renklendirerek sizin amacıyla daha anlaşılır duruma getirir.

Bu verileri (verileri), şahsi tercihinize göre değişik şekilde de düzenleyebilirsiniz (özelleştirebilirsiniz). Analiz panelinde IP Endpoint (IP Bitiş Noktası) sekmesine tıklayın ve sonrasında aygıtınızın IP adresine gidin. Analiz vasıta çubuğu, ulusal ağdaki aygıtın, coğrafi bölgesini (konumunu), diğer bütün gelen ve giden bağlantılarını (gelen ve giden ağ trafiğin) gösterir. Ağ trafiğinizde bir anormallik var ise, 2. sütunda çok enteresan verilerle karşılaşabilirsiniz.

Uygulamanın bedava sürümünün birtakım sınırlamaları (kısıtlamaları) vardır:

Yalnızca 10 adet özel IP adresini izler.
Yalnızca 1 adet ağ bağdaştırıcısını izler.
Bir seferde yalnızca bir proje üzerinde çalışabilir.
 

Ancak, fazlalıkla bu sınırlamalar (kısıtlamalar), bant genişliğinizi (internetinizi) neyin çaldığını bulmanızı etkilemeyecektir.

 

Sisteminizde, Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapma

Diğer olasılık, bant genişliği probleminizın (aşırı internet kullanımınin) ulusal ağınızdan gelmemesidir (kaynaklanmamasıdır). Cihazlarınıza, harici bir sunucuyla etkileşim kuran ya da spam e-posta botu gibi davranan ve böylelikle bant genişliğinizi çalan (internetiniz aşırı miktarda kullanan) kötü niyetli kötü hedefli programlar bulaşmış olabilir. Kötü hedefli program, her vakit olmasa da, bant genişliğinizi (internetinizi) çeşitli şekillerde kullanabilir. Yine de, aygıtlarınıza kötü hedefli program bulaşmışsa, bant genişliği kullanımı (internet kullanımı) yapmasa dahi, sisteminizi temizlemeniz gerekir.

Cihazlarınızda (genel olarak bilgisayarlarınızda) bir virüsten koruma programı yüklü olmalıdır. Kullandığınız antivirüs programı ile tam sistem taraması yapın. Ayrıca, Malwarebytes’i indirmenizi ve tam sistem taraması yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Tam sistem taramasının meydana çıkardığı bütün zararlı unsurları karantinaya alın ve kaldırın. Ardından, bant genişliğinizin (internet süratinızın) artıp artmadığını denetim edin. Hızda ani bir artış fark edebilirsiniz!

 

Ağ Sorunlarını Ortaya Çıkarmak amacıyla Netstat Yazılımını (Komutunu) Kullanın

İnternet bant genişliğini (internet süratinı) artırmanın diğer bir yolu da Komut İstemi (Commond Prompt) ile netstat komutunu kullanmak. netstat, “network statistics” kelimelerinin kısaltılmışıdır ve bu komutu, sisteminizdeki gelen ve giden bütün ağ trafiğini analiz etmek amacıyla kullanabilmeniz mümkün (modeminizin ağ trafiğini değil).

Başlat (Start) menüsü arama çubuğuna command (komut) yazın ve daha sonra, çıkan arama neticelerinde Command Prompt (Komut İstemi) opsiyonuna sağ tıklayın ve açılan menü listesinden Yönetici Olarak Çalıştır (Run as Administrator) seçeneğini seçin. Komut İstemi (Command Prompt) penceresi açıldığında, netstat -o yazın ve Enter’a basın. Enter’a bastıktan sonra, bilgisayarınızdaki aktif oldukları bağlantıların, bu bağlantıların dinledikleri portların, harici adreslerin ve ağ bağlantılarının hangi prosese ait olduklarının bulunduğu uzun bir liste istikbal ekrana.

Listeyi tarayın ve olağandışı giriş olup olmadığını görün. Aramak amacıyla, bir adresi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırabilirsiniz. Listelenen (harici IP) adreslerin(in) büyük fazlasınluğu, internetin omurgası olan sunuculara ya da bulut sunuculara ait adreslerdir. Hızlı bir analiz amacıyla urlscan.io adresine gidin ve adresi buraya girin. Sunucu ya da adresin kime ait bulunduğuna dair kısa bir rapor alırsınız.

PID’yi (İşlem Kimliği – Process ID) de not edebilirsiniz. Görev Yönetici (Task Manager) penceresini ve sonrasında Hizmetler seçeneğini açın ve eşdeğer prosedürü bulun. PID’nin (İşlem Kimliği – Process ID), Komut İstemi’nde (Command Prompt) çok sayıda açık ağ bağlantısı varsa ve tanımadığınız bir hizmetse, hizmeti durdurabilir ve bant genişliği problemini çözüp çözmeyeceğini görebilir ya da ne bulunduğunu ve düzeninizin gereksinim duyduğu bir şey olup olmadığını bulmak amacıyla Google’da araması yapabilirsiniz.

Windows Kaynak İzleyicisi (Windows Resource Monitor) ile Ağ Etkinliğini (Network Activity) Denetleme

Görev Yöneticisi (Task Manager) penceresinde, diğer bir bant genişliği problem giderme aracına erişmek amacıyla, evvelce Performans (Performance) seçeneğini ve sonrasında aşağıdaki Kaynak İzleyicisi (Resource Monitor) düğmesini (ya da linkini) tıklayın. Kaynak İzleyicisi (Resource Monitor), bence ağınızdaki problem giderme cephaneliğindeki en kuvvetli vasıtalardan biri.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde Gönder (Send) ve Al (Receive) sütunlarına baktığımızda, Chrome ve Malwarebytes’ın şu anda (internet) bant genişliği kullanımınin fazlasını oluşturduğunu görüyoruz. Bu programların her ikisine de güvendiğim amacıyla, Chrome ve Malwarebytes’ı listenin başında görmek problem değil. Listenin en üzerinde bilinmeyen bir prosedür ya da program görürseniz, o prosedür ya da program bant (internet) genişliğinizi boşaltırken (kullanırken), incelemeye başlama vakitıdır.