Volkswagen Manisa'da Fabrika Kuruyor! Peki yatırım hakkında neler biliniyor?

Volkswagen'in Manisa'da 943,5 milyon TL sermayeli bir şirket kurduğunun Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanmasıyla Alman otomotiv devinin Türkiye'ye gerçekleştireceği fabrika yatırımı da kesinleşti.

Volkswagen Manisa'da Fabrika Kuruyor! Peki yatırım hakkında neler biliniyor?

Volkswagen'in Manisa'da 943,5 milyon TL sermayeli bir şirket kurduğunun Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanmasıyla Alman otomotiv devinin Türkiye'ye gerçekleştireceği fabrika yatırımı da kesinleşti.

Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi A.Ş. adı ile kurulan şirket, uzun vakitdir Türkiye dahil bir dizi ülke ile görüşmeler yürüten Volkswagen'in kararını verdiğini gösterdi.

Volkswagen'in yatırım gerçekleştirme amacıyla değerlendirdiği bir diğer seçenek olan Bulgaristan'dan vazgeçerek Türkiye'yi seçmesi, Türkiye'deki yatırım ortamı amacıyla olumlu bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

Volkswagen'in Türkiye'ye yaptığı yatırım ile alakalı bilinenleri beş başlıkta değerlendirdik.

1. Volkswagen'ın Türkiye'ye yaptığı yatırımın büyüklüğü nedir?

Volkswagen, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanan bildirimde Manisa odaklı kurulan şirketin sermayesini 943,5 milyon TL olarak meydana koydu.

Bloomberg haber ajansının haberine göre Volkswagen'in Türkiye'ye gerçekleştireceği toplam yatırımın sayısal değeri 1,4 milyar doları bulacak.

Yeni şirket, otomobil, kamyon, her nevi motorlu vasıta ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı ile bu parçaların satışı, ithalatı ve dışalımından mesul olacak.

Bloomberg, adını vermediği bir üst seviye Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde bu şirketin kurmasının planlandığı fabrikanın 300 bin adet vasıta üretim kapasitesinde olacağını belirtti.

Yine aynı haberde bu şirket ile 5 bin şahsa istihdam sağlanacağı aktarıldı.

Volkswagen
Bu fabrikanın Orta Doğu ve Rusya amacıyla üretilecek vasıtaların dışalım merkezi olması bekleniyor.

Bu fabrikayla birlikte Volkswagen'ın dünya çapındaki fabrikalarının adedi 123'e çıkıyor.

Açılacak fabrikada orta boyutta sedan vasıtalar olarak W Passat ve Skoda Superb'in üretilmesi ve bu vasıtaların Doğu Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına gönderilmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük araba yapımcısı olan Volkswagen, bu kategoride Asyalı rakipleri ile bu piyasalarda rekabet etmekte uzun vakitdir zorluk yaşıyor.

2. Volkswagen namacıyla Türkiye'yi seçti?

Volkswagen'ın yeni fabrikasını kurmak amacıyla adı geride bıraktığımız yerler arasında Bulgaristan, Sırbistan, Romanya ve Kuzey Afrika bulunmaktaydı.

Geçen ay başında Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess'in, Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptığı ve tarafların anlaştığı öne sürülmüştü.

Daha sonra şirket yöneticilerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve diğer bakanlarla da bir araya geldiği ve vergilendirme konusu ile alakalı görüşüldüğü açıklanmıştı.

Volkswagen'ın yeni yatırımını nereye gerçekleştireceği ile alakalı müzakereler uzun bir vakit vakitsince devam etti; son aylarda Türkiye daha çok öne çıkmaya başladı.

Bu görüşmelerde de en çok vergi mevzusunun konuşulduğu belirtildi.

Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert DiessVolkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess

Reuters, Eylül ayında yaptığı haberinde Türk yetkililerin halihazırdaki araba yapımcılarıni dezavantajlı konuma sokmadan vergi mevzusunu çözmeye çalıştığını aktardı.

Türkiye'deki büyük otomobil yapımcıları arasında Fiat, Renault, Ford, Hyundai ve Toyota var.

Volkswagen'ın bir parçası olan Çek araba yapımcısı Skoda'nın sendika temsilcisi Jaroslav Povsik Mayıs ayında, Türkiye ve Bulgaristan'ın son ikiye kaldığını söylemişti.

Povsik, Türkiye'nin "hatırı sayılır bir altyapısı bulunduğunu fakat siyasi yönden öngörülemez bulunduğunu, Bulgaristan'ın ise daha istikrarlı bir AB delegesi bulunduğunu" belirtmişti.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise Temmuz ayında Türkiye'nin daha çok mali ayrıcalık tanıdığını, bu yüzden öne çıktığını aktarmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Volkswagen'in yatırımını Manisa'ya yapması amacıyla geride bıraktığımız ay bir mektup yazdı.

Diğer yandan Sabah gazetesi Temmuz ayında yaptığı haberinde, Volkswagen'in yüzde 14,6'lık hissesine sahip olan Katar'ın şirkete Türkiye'yi seçmesi amacıyla baskı yaptığını kaleme aldı.

3. Volkswagen'ın yatırım haberini piyasalar nasıl karşıladı?

Volkswagen'ın Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv'in payları dün meydana çıkan bu ilerlemenin sonrasında günlük olarak yüzde 17 kadar yükseldi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin Haziran ayında Türkiye'nin seçenekler arasında bulunduğunu açıklamasından beri ise şirket payları yüzde 130 artış yaşadı.

Doğuş Otomotiv'in paylarınin artmasında bu fabrikayla vasıtaları daha ucuza ithal edeceği ve yeni yatırımda payının olabileceği beklentisinin rol oynadığı düşünülüyor.

4. Volkswagen'ın Türkiye yatırımına Avrupa cephesinden ne reaksiyonlar geldi?

Alman Yeşiller Partisi'nden politikacı Reinhard Bütikofer, bu kararın Avrupa Parlamentosu'nda rahatsızlık yarattığını açıkladı.

Avrupalı parlamenter Bütikofer, "Erdoğan yönetiminde hukukun üstünlüğünün, medya özgürlüğünün ve demokrasinin gerilemesinin ve buna karşın Volkswagen'ın bu yatırımı gerçekleştirmesinin parlamentoyu dehşete düşürdüğünü" söyledi.

Aynı vakitte yer olarak Türkiye'nin seçilmesinin AB rekabet kurallarına uyum sağlamadığını belirtti.

Bütikofer, Avrupa Komisyonu'na Eylül ayında yazdığı dilekçede ise, "Fabrika amacıyla oluşturulan yer seçiminde Türk devletinin bütçesinden 40 bin vasıtalık garanti ile 400 milyon euroluk eli açık teşviğin belirleyici bulunduğu görülmektedir. Türkiye Gümrük Birliği kapsamında AB pazarına serbest erişim karşılığında, devlet teşvikleri ile alakalı AB düzenlemelerine uyma taahhüdünde bulunmuş, fakat yasalarını bu alanda hâlâ AB hukukuna uyarlamamıştır." ifadesini kullandı.

Bulgar gazeteci Ivan Dikov ise bu tür bir yatırımın Bulgaristan, Romanya ya da Sırbistan gibi bir ülkede yapılması takdirinde Avrupa Birliği ekonomisine katkı sağlanacağını söyleyerek Alman şirketi eleştirdi.

5. Volkswagen'ın Türkiye yatırımına Türkiye'den gelen reaksiyonlar ne oldu?

Hürriyet Gazetesi Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci, Bloomberg HT televizyon kanalına bu kararın Türk otomotiv sektörü amacıyla mühim bulunduğunu ve bu kararın istihdamı ivmelendireceğini söyledi.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca ise, "Otomotiv pazarında Türkiye'ye son 20 senedir sıfırdan yeni otomobil fabrikası yatırımı gelmemişti. Uzun bir aradan sonra ilk defa yeni bir marka yatırıma geliyor" diyerek bunun olumlu bir ilerleme bulunduğunu aktardı.