Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 2020-2021-2022 Döneminde 3 Yıl Boyunca Hacı Adayı Kabul Etmeyeceği İddiası Doğru mu?

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 sene süresince hac ambargosu uygulayacağı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 3 sene süresince hacı adayı kabul etmeyeceği tarafında yaptığı bir açıklama bulunmuyor. Suudi Arabistan’ın hac ve umre organizasyonunu yürüten Hac ve Umre Bakanlığı internet sitesinde husus ile alakalı bir açıklama yok. Konu ile alakalı Suudi otoritelerin resmî bir açıklamasının bulunmadığını Diyanet İşleri Başkanlığı da teyit etmektedir.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 2020-2021-2022 Döneminde 3 Yıl Boyunca Hacı Adayı Kabul Etmeyeceği İddiası Doğru mu?

Sosyal medyada paylaşılan Suudi Arabistan’ın Türkiye’den hacı adaylarını 2020-2022 arası 3 senelik süreçte kabul etmeyeceğine dair bir iddianın viral şekilde paylaşıldığına tanık oluyoruz.

Suudi Arabistan 2020-2021 2022 de Türkiye'den Hacı Kabul etmeyeceğini açıkladığını öne süren paylaşım

Fakat, haber kaynaklarında ve sosyal medyada yaptığımız taramada Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 2020-2021-2022 döneminde 3 sene süresince hacı adayı kabul etmeyeceği tarafında yaptığı bir açıklamanın izine rastlayamadık. Suudi Arabistan’ın hac ve umre organizasyonunu yürüten Hac ve Umre Bakanlığı internet sitesinde husus ile alakalı bir açıklama bulunmuyor. Bu hususta taraflarına Suudi yetkililerce bir bilgi sunulup sunulmadığını teyit etmesi hedefiyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na ulaştık. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de husus ile alakalı taraflarının bilgi kapasitesi dahilinde Suudi otoritelerin resmî bir açıklamasının bulunmadığını teyit etmiştir.


Diyanet İşleri Başkanlığından alınan Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik hac ambargosu iddiasına dair teyit iletisi
 

Basında “Suudi Arabistan’dan bütün dünyayı şoka sokan karar” başlığıyla yayınlanan haberlerin ise sosyal medyada sunulan iddiayı kaynak olarak gösterdiği; ancak, Suudi yetkililerce bu yönde bir açıklama yapılıp yapılmadığını net şekilde meydana koyamadığı görülüyor. 16 Ekim 2019 günü basına yansıyan bir haberde ise, Suudi Arabistan yönetiminin 2020 senesi amacıyla hac ve umre organizasyonu ile alakalı yaptığı bir açıklamanın paylaşıldığı, hac, umre, ziyaret ya da ticaret olmak üzere bölgeye gidecek herkesten 300 Suudi Arabistan Riyali ek vergi alınacağının aktarıldığı görülmekle; Türkiye’den hacı adaylarına yönelik bir kısıtlamaya değinilmediği görülmüştür.

Bu iddianın 14 Ekim 2019 akşamı sosyal medya üzerinden dolaşıma girdiği ve 1 Yeni Haber isimli bir Twitter profili doğrulusunda 15 Ekim 2019 günü atılan tweetle daha da yaygınlık kazandığı anlaşılıyor. 1 Yeni Haber isimli Twitter profilinin bu tweetini daha sonra sildiği görülüyor.

Suudi Arabistan’ın 3 sene süresince Türkiye’den gelen hacı adaylarını ülkesine almayacağı tarafında bir açıklamasının bulunup bulunmadığı teyit edilemediği hâlde bu iddia Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları doğrulusunda paylaşılmış. Doğrulanamadığı hâlde Arap dünyasından ülkelere ve liderlere atfedilen ülkemize yönelik menfi açıklamaların bir örneğini Filistin’in Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye’yi kınadığı iddiasında gözlemlemiştik.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017’de Katar ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmelerinin sonrasında Suudi Arabistan’ın Katarlı hacı adaylarına bir grup engeller uyguladığı Katar yetkilileri doğrulusunda dile getirilmişti. Suudi yetkililer, yaşanan krizin sonrasında uyguladıkları Katar Hava Yollarına yönelik direkt olarak uçuş yasağı ve iki ülke arasındaki kara sınırının kapalı tutulması nedeniyle hacı adaylarının bu yöntemlerle ülkeye girişine izin vermemişti. Fakat Suudi Arabistan, bu önleme dışında Katar’dan hacı adaylarının ülkeye girişine yönelik bir yasak uygulamamıştı.