SSD Laptop'a nasıl takılır? VİDEOLU ANLATIM

SSD Kullanmanın Avantajları Neler? SSD'lerin HDD'lerin karşısındaki en büyük avantajı, hızı. Geleneksel sabit disklere göre SSD'li bir bilgisayar çok daha süratli açılır ve programları çok daha süratli açar. Bilgisayarınızı ister iş amacıyla kullanın, ister oyun ya da eğitim amaçlı, SSD'nin farkını sıkça hissedeceksiniz.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Geleneksel sabit diskler (HDD) bilgileri dönen diskler üstünde depolar; SSD'ler ise dinamik parçalara sahip değildir. SSD'leri bir tür pahalı USB belleğe benzetebiliriz. Bunun yanısıra SSD ve HDD aynı fonksiyonu görürler; sisteminizi yükleyip, şahsi dosyalarınızı ve uygulamalarınızı depolarlar.

SSD Nasıl Takılır

SSD'ler, SATA veri bağlantılarından faydalanırlar. SATA, 1, 2 ve 3 olmak üzere üç versiyona sahip ve bu versiyonlar sırayla 1.5Gbps, 3Gbps ya da 6Gbps aktarabiliyor. Bununla beraber anakaranızın SATA 3'ü desteklemesi koşul değil zira SSD'ler geriye uyumlular. Dahası sürat kazanımları, tamamiyle ham transfer süratına bağlı olmadığından, SATA 3 desteklemeyen bir anakartta bile performans artışını elde edeceksiniz.

SSD'nizi kasanıza monte etmek amacıyla şu adımları izleyin.

1. Kasayı açın ve anakartın SATA portlarına ve sabit disk yuvalarına rahat rahat  ulaşabildiğinizden emin olun.

2. SSD'yi destek parçasının içerisine yerleştirin ve sonrasında kasada boş bir 3,5 inç sabit disk yuvasına vidalayın.

3. SATA kablosunun L şekilli ucunu SSD'ye, başka ucunu anakartın üzerindeki boş bir SATA portuna bağlayın. Windows kurulumu amacıyla başka sabit disklerin bağlantısını, kurulumu tamamlayana kadar sökün.

4. PC'nizi açın ve Windows diskini ya da USB'sini takın. Bios'unuzun önyükleme (boot) seçeneklerini kullanarak disk ya da USB'den başlatma sekmesini kullanın.

5. Windows kurulumu başlayacak; ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.