Küçük – Az Sermaye ile Yapılacak İş Fikirleri (AKTİF)

Sermaye tutarınız orta ya da yüksek sermayeli yeni bir iş kurmak amacıyla oran olarak daha az bir civarda bulunuyorsa, sizler amacıyla ufak sermayeli işler amacıyla mühim bir tetkik gerçekleştirdik. Düşük sermaye ile kurulacak işler rehberimize kesinlikle göz atın.

Küçük – Az Sermaye ile Yapılacak İş Fikirleri (AKTİF)

Ciddi sermaye kuvveti olanlar amacıyla harika iş fikirleri her vakit var. Fakat küçük sermayeye sahip girişimci ve yatırımcılar “küçük sermayeyle ne iş yapılır” sorusu ile uzun süre harcıyor ve fazlası vakit bir netice elde edemiyor. Evet, düşük bütçe ile yapılacak iş fikirleri bulmak ve başarılı olmak kuşkusuz daha zor; fakat danışman ekibimiz daima pazarda incelemeler gerçekleştirmeta ve bilhassa küçük sermayeli girişimciler amacıyla yapılacak fazlası iş fikirlerini de listelere dahil etmektedir.

Önemli Not: Sermaye gerektirmeyen işler amacıyla tetkik yapar iken ilgi edin, fazlası tamamiyle dolandırıcılık amaçiyle açılmış fazlası internet sitesi ile karşılaşabilirsiniz.

Bu rehberde yer alan işler amacıyla maksimum 20 bin lira seviyesi sermaye gerektirecektir. Fakat birtakım iş fikirleri ise 1-2 bin lira ile bile yapabilir ve doğru bir düzenleme ile basitçe para kazandırabilir. İş fikirlerine göz attığınız vakit yalnızca sermaye merkezli bakmamalısınız. Yetenekleriniz, eğitiminiz, ayırabileceğiniz vakit da bu iş fikirleri arasında seçim gerçekleştirme amacıyla büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Son olarak bu iş fikirlerini büyük kent olarak tanınan kentlerde yapmanız daha çok potansiyel sağlayacaktır. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskikent, Antalya, Adana, Mersin öncelikli amaç noktalarınız olmalı, zira bu kentlerde pazar daha aktiftir ve dönüşüm sürecini izlemek daha basit olacak.

AZ SERMAYE İLE İŞ KURMAK

Az sermaye ile iş kurmak istiyorsanız rehberimizde yer alan iş fikirlerine göz atarak bu işler arasında size ideal olanı seçebilirsiniz. Bu hususta tekrar bir ikaz gerçekleştirme gerek görülürse şayet, sakın yalnızca düşük sermaye ile oluşturulan işlere sermayenize göre bakmayın, yetenekleriniz ve becerileriniz de bu hususta mühimdir. Yani size hiç uymayan bir işi yalnızca sermayeniz az diye yapmaya çalışmayın.

Az sermaye isteyen işlerin en mühim özelliği genelde taşınmazlarının düşük olması ve çok yüksek miktarda dekorasyon ve reklam istememesidir. Bazı iş kollarında sermayenizin gerçekte büyük ehemmiyeti yoktur. Çok ucuz bir şekilde de iş hususmunu kurabilirsiniz. Örneğin 10 metrekarelik bir çay evini 5 bin liraya da kurabilirsiniz, 50 bin liraya da kurabilirsiniz. Bu amaçla gerçekte iş fikirlerinde başarıya ulaşmak istiyorsanız daima biraz özen göstermeniz gerekliliğini unutmamalısınız.

Düşük sermaye ile uygulanabilecek, potansiyeli yüksek karlı iş fikirleri:

BİSİKLET KİRALAMA

BİSİKLET KİRALAYIN

Öneri: 8/10

Küçük sermaye ile uygulanabilecek karlı iş fikirleri arasında yer alabilmektadır. Genellikle turistlerin yoğun olarak bulundukları noktalarda ve kentlerdeki aktif yürüyüş yollarında bisiklet kiralayarak para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk etapta 3-4 adet olmak üzere birkaç bisiklet satın alabilmek ve bunları kiralamaktır. Genellikle iş dışında sarfedilen bu bisikletler amacıyla saatlik 10-20 lira ücret alabilirsiniz.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

danışmanlık

Öneri: 8/10

Belirli bir hususta başka insanlara aktarabilecek kadar tecrübe ve bilgi sahibiyseniz bunu basitçe bir danışmanlık hizmeti işletmesi kurarak paraya dönüştürebilirsiniz. Örneğin, girişimciler amacıyla iş kurma adımlarına yönelik bir danışmanlık verebilirsiniz. Ya da prefabrik ev kurmak isteyenlere bu yönde bir danışmanlık verebilirsiniz.

Danışmanlık sektörü çok kapsamlıdır, yalnızca insanların gereksinim duyduğu bir hususta kendinizi geliştirmeniz yeterlidir. Genellikle danışmanlık hizmetleri küçük bir büroda bile yapabilir. Bunun amacıyla 5-10 bin liralık sermaye fazlası vakit yeterlidir.

KOMBİ BAKIMI

kombi

Öneri: 9/10

Türkiye’de son 10 senede tam manasıyla bir doğalgaz dönüşümü yaşanmıştır. Bu amaçla kombi satışlarında yaşanan artış ile beraber ülkemizde kombilere yönelik bütün işletmelerde ciro artışları yaşanıyor. Eğer düşük sermayeli olarak bu sektörde bir iş fikri arıyorsanız; Kombi ve petek bakımı tam olarak aradığınız iş fikri olabilir. Bu hususta kendinizi geliştirerek ve Halk Eğitim Merkezleri vasıtasıyla sertifika alarak bu iş fikrini yaşama geçirebilirsiniz.

DIŞ ÇEKİM FOTOĞRAFÇILIĞI

fotoğraf çekmek

Öneri: 7/10

Son dönemde insanların dış çekim fotoğrafçılarına olan ilgisi tam anlamıyla “tavan yapmış” durumunda. Ortalama 6 ila 10 bin lira arasında değişen profesyonel bir fotoğraf makinesi alarak bu işe başlayabilirsiniz. Elbette öncelikle profesyonel olarak fotoğraf çekebilecek kadar kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için Halk Eğitim Merkezleri, Belediyeler ve Dernekler aracılığıyla oluşturulan yüzlerce ücretsiz kurstan faydalanabilirsiniz. Birkaç aylık eğitim sonrasında, sosyal medyada hesaplar açın ve küçük bütçeler ile reklam vererek dış çekim fotoğrafçılığı için iş almaya başlayabilirsiniz.

EV YEMEKLERİ DÜKKANI AÇMAK

EV YEMEKLERİ

Öneri: 6/10

Ev yemekleri yaparak yada yaptırarak ve bunları satabilecek bir dükkan açabilirsiniz. Ev yemeklerini kendiniz yapabileceğiniz gibi başkalarına da yaptırabilirsiniz. Her halükarda güzel ve nezih bir yemek satış noktası açarsanız muhakkak para kazanacaksınız. Ev yemekleri dükkanı açmak amacıyla en çok 10 bin liraya gereksiniminiz olacak.

KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

KÜLTÜR MANTARI

Öneri: 8/10

Kültür mantarı ve başka fazlası mantar yetiştiriciliğinde harika paralar var. Bu sektöre girebilmek istiyorsanız az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Mantar yetiştiriciliği ile alakalı olarak Google‘nin Youtube servisinde harika videolar var. Sadece bu videolar vasıtasıyla bile bu işi yapabilmenizin olası bulunduğunu belirtelim. Bu iş amacıyla en az 5 bin liraya gereksiniminiz olacak.

AYAKKABI SATIŞ DÜKKANI

AYAKKABI DÜKKANI

Öneri: 8/10

Hepinizin bildiği üzere bir ayakkabı satış dükkanı açılabilir. Ayakkabıları temin etmek amacıyla binlerce değişik fabrikanın bulunduğunu unutmayın. Ayakkabı satış dükkanında kar marjının fazlası vakit yüzde 200’e vardığını unutmayın. Minimum sermaye tutarı ise bu iş amacıyla 15 bin liradır. Küçük sermaye ile uygulanabilecek bir iş bulunduğu gibi çok yüksek sermayeler ile açılan ayakkabı satış dükkanları da bulunmaktadır.
 

BEBEK GİYİM MAĞAZASI

BEBEK GİYİM MAĞAZASI

Öneri: 8/10

Bebek giyim mağazaları aslında çok yüksek sermaye istemez. Bu tür bir mağazayı 10 bin lira ile bile kurabileceğiniz gibi milyonlarca liraya da kurabilirsiniz. Bu tür bir mağazada dekorasyon ve diğer dekor ürünlerinin önemi büyüktür. Eğer güzel bir mekan kurmak istiyorsanız çok fazla sermaye ihtiyacınız olacak ama küçük ve nezih bir bebek giyim mağazası açmak ortalama 20-30 bin lira ister.

OTO YIKAMA DÜKKANI

OTO YIKAMA

Öneri: 7/10

Oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız bu iş kolunun başka iş kollarına benzemediğini ve bu iş amacıyla gece gündüz çalışmanız gerekliliğini unutmayın. Oto yıkama dükkanlarında ilaveten bayilik alabilirsiniz. Ortalama bayilik ücreti 10-15 bin lira seviyesindedır.

HALI YIKAMACI

HALI YIKAMA

Öneri: 7/10

Halı yıkama dükkanı da oto yıkama dükkanı gibi bir iş koludur ve bu iş kolunda da gece gündüz çalışmanız gerektiğini unutmayın. Son zamanların popüler işlerinden biridir ve her geçen gün daha fazla sektör büyüme göstermektedir. Halı yıkama sektörüne girmek istiyorsanız küçük bir dükkan için ortalama 10 bin lira sermayeye ihtiyacınız var.

ÇİÇEKÇİ DÜKKANI AÇMAK

ÇİÇEKÇİ

Öneri: 6/10

Yine herkesin bildiği ancak eskisi kadar düşük sermayeler ile açılmayan bir iş kolu olan Çiçekçi Dükkanı işi de halen küçük sermayeler ile kurulabiliyor. Farklı ve bir kategoriye yönelik küçük bir çiçekçi dükkanı açabilirsiniz. Minimum 25 bin liralık bir yatırım maliyeti gerekecektir.

DÜŞÜK GİRİŞ BEDELLİ BAYİLİKLERE GÖZ ATIN

BAYİLİK

Öneri: x/10

Türkiye’de yeni yeni büyümeye çalışan veya hızla büyümek isteyen bazı şirketler düşük ücretler ile bayilik verir. Bu bayilikler ise her zaman verilmek yerine ara dönemlerde artış gösterir. Bazı bayiliklerin zaman zaman giriş bedelleri 50 bin lira iken özellikle yılbaşına yakın dönemlerde 10 bin liraya kadar düşüş gösterir. Takipte kalmayı unutmayın. Her yatırımcı için önemli fikirlere yer veriyoruz.

BÜFE AÇMAK

BÜFE

Öneri: 9/10

Orta halli bir market açmak için minimum 40-50 bin liralık sermayeye ihtiyacınız var. Ancak 8-10 bin lira ile büfe açmanız mümkün. Güzel ve işlek bir nokta bulabilirseniz eğer 8-10 bin liraya büfenizi paket halinde kurabilir ve yine 2-3 bin liralık malzeme ile direkt olarak satışa başlayabilirsiniz. Büfelerde özellikle hızlı tüketim malzemeleri satılması nedeniyle kısa zamanda yüksek cirolar elde edebilirsiniz. Büfe açacağınız noktanın işlek bir nokta olması çok önemlidir ve bazı büfelerin aylık 50-60 bin liraya kadar para kazandırdığını da unutmayın.

T-SHİRT SATIŞI

tshirt

Öneri: 8/10

Ciddi bir büyüme potansiyeli olan ve küçük sermayeli olarak kurulabilen bir iş fikri arıyorsanız, t-shirt tasarlayıp bunları pazarlamaya girişebilirsiniz.

Her yıl ciddi bir değişim gösteren, daima yeni ve farklı tasarımların piyasaya girdiği t-shirt sektöründe yeni girişimcilere de eşsiz fırsatlar var. Üstelik bizzat t-shirt alıp bunların baskısını yapmaya odaklanmak yerine, t-shirt baskısı yapan firmalardan hizmet alabilirsiniz. Bu sayede 5-10 bin liraya bile rahatlıkla girilebilen bir iş fikri.

ÇİĞKÖFTECİ

çiğ köfte bayilik veren firmalar

Öneri: 7/10

Türkiye’de çiğ köfte bayiliği alabileceğiniz onlarca firma bulunuyor. Firmaların nerdeyse tamamında giriş bedeli 10 bin lira seviyesinda. Hatta 3-4 bin liraya bile bayilik alabileceğiniz çiğ köfte markaları bulunuyor.

Az sermayeli iş fikri arayanların sık sık yaşama geçirdikleri bir iş fikri olmasının yanı sıra, karlı ve geliştirilebilir bir iş fikri olarak da ilgi çekiyor. Çiğ köfte bayileri genelde çok süratli nakit dönüşümü sağladıkları amacıyla, girişimcilere ek fırsatlar sağlamaktadır.

Artık derhal derhal her sokakta bir çiğköfteci bulmak olası. Fakat kuşkusuz birtakım noktalarda bu hususta eksiklikler bulunuyordur. Siz bu işe girmek istiyorsanız kesinlikle dükkanı kuracağınız yere 500 – 600 metre yakınlıkta çiğköfteci olmamasına ilgi edin. Bu sayede dükkanı kurar kurmaz gelir elde etme şansınız olacak. Zira çiğköftede lezzetler derhal derhal aynı, bu hususta en mühim husus rekabetin az olması yani erişilebilir olmak.