Influencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde, markaların pazarlama çalışmalarında oyuncular, müzisyenler, vs. kadar etkili olan, nitekim yeni bir takım daha var: influencer’lar. İnternet üzerinde, bilhassa sosyal medyada geniş takipçi kitleleri tespit edilen bu şahıslar tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek konusu ile ilgili mühim rol oynuyor. Peki, influencer marketing nedir? Nasıl yapılır ve ne gibi avantajlar sağlar?

Influencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Influencer marketing nedir sorusunu kısaca şu şekilde cevaplayabiliriz: bir ürün ya da hizmetin ‘influencer’ statüsündeki şahıslar doğrulusunda takipçilerine tanıtılması. Influencer marketing, sosyal platformlarda fitness, moda ve tasarımdan tutun da hayat koçluğu, bilim, sanat ve sıhhatli beslenmeye kadar çoğu alanda önde gelen influencer’larla yapılıyor. Influencer marketing hem pazarlama gelenekleriyle hem de teknolojik ilerlemelerle el ele yürüyen güncel bir pazarlama tekniği olarak ilgi çekiyor. Tüketicilerin, satın alabilmek istedikleri ürün ve hizmetleri şahısselleştirilmiş tecrübe olarak tecrübe etme talebi influlencer marketing’i bugün e-ticaretin de en mühim unsurlarından biri durumuna getirmiş durumda.

Hootsuite’in 2019’da yayınladığı bir rapora göre, Türkiye’deki tüketiciler günde aşağı yukarı 3 saatlerini sosyal medyada geçiriyor. Türkiye’deki aktif her internet kullanıcısının ortalama 10 sosyal medya hesabı var. Tüketicilerin %86’sı rastgele bir cihazla internetteki çevrimiçi mağazaları dolaşırken, %50’si sosyal medya üzerinden mobil cihazlarla alış veriş yapıyor.

Ürün ve hizmetlerdeki detaylılik ve hacim, tüketicileri şahısselleştirilmiş bir tecrübe arzusuna itiyor. Orijinal bir şekilde şahısselleştirilmiş ve özelleştirilmiş tecrübeler, bir müşteriyle kurabileceğiniz en kuvvetli bağlardan biri sayılıyor. İş alanlarına göre makro ve mikro influencer’lar bugün KOBİ’lerin de aynı sektörün önde gelen şirketleri gibi iş birliği gerçekleştirdikleri figürlere dönüşüyor.

Influencer marketing, tüketicilerin talep ve beklentileri tarafında şekillenen bir yöntem. Bu kadar etkili olmasının en mühim nedenlerinden biri, aradan insani etkileşim yöntemlerini çıkarmadan, işletmelerle tüketicileri kültürel topluluklar çevresinde birleştirmesi. Bu özelliği ile kültürel bir ilerleme olarak da sayabileceğimiz influencer’lık, ufak işletmelerin de yararlanabileceği, etkin bir pazarlama tekniği.

Influencer Marketing nedir denince trendlere bakmadan olmaz

Tüketicilerin taleplerine ve dijital pazarlama trendlerine göre çevrimiçi platformlar da kendilerini yeniliyor. Markaların, ufak işletme ve girişimcilerin de bu platformların avantajlarından yararlanmaları amacıyla güncel trendlere hâkim olmaları giderek daha çok ehemmiyet kazanıyor.

2020’de influencer marketing dediğimizde ise dehemmiyete yenilenen trendler giriyor:

 • Instagram tanınmışliğini koruyacak
 • TikTok gibi bilhassa gençlerin aktif bulunduğu ve “lokmalık içerik” olarak tanımlayabileciğimiz “snackable content” dağıtımına elverişli platformlar yükseliş yakalayacak
 • Moda, güzellik ve sıhhat gibi müşteri merkezli alanlar yükselmeye devam edecek
 • İşletmeler, makro-influencer’lardan, yani yıldız ve ünlülerden mikro-influencer’lara yönelecekler
 • Hem makro hem de mikro influencer’lar kendi verdikleri toplumsal mesajlarla uyuşmayan markalardan uzaklaşacak
 • Geleneksel kitle etkileşim yöntemlerini kullanan figürler de çevrimiçi platformlara kayacaklar
 • Influencer’lar kendi markalarını kurmaya yönelecekler

2020 senesinde ister influencer marketing stratejilerinizi geliştirmeye odaklanın, ister bu pazarlama mecrasına ilk ismimlarınızı atıyor olun, bu noktaları iş plan ve takvimlerinizi oluştururken aklınızda tutmanızda yarar var.

Tüm bunları kolay bir pazarlama stratejisine dönüştürmek amacıyla de dijital pazarlama stratejinizin de 2020’ye eş vakitli uyarlanması gerekir.

Makro ve Mikro Influencer’lar kimlerdir?

Kate Upton gibi vakitle influencer’lıktan mega-starlığa ismim atan yıldızlardan haberdar olmayanımız pek yok. Küçük işletmecileri ilgilendiren, son vakitlerde büyük ölçekli işletmelerin de tercih etmeye başladığı, mikro influencer’lar 2020’ye girerken ehemmiyet kazanıyor. Mikro influencer’ı tanımlamadan evvelce makro influencer’ları kavramak mühim.

Mega Influencer’lık nedir?

Bugün, bir figürün mega-influencer olarak sayılması amacıyla en az 1 milyon takipçisi olması gerekiyor. Yukarıda da bahsetmiş bulunduğumuz Kate Upton gibi evvelce sosyal medyada ismini duyurup üstüne 1 milyon takipçiye ulaşmış yıldızlar da çarpıcı pazarlamada söze sahip.

Mega influencer’lar politikadan kültüre kendi uzmanlık alanlarının ötesinde etkilere de sahip olabiliyor. Mega influencer’lar iş birliği gerçekleştirdikleri firmaları ihya ettikleri de kadar kendi markalarıyla da çarpıcı pazarlamanın yönünü belirleme ediyorlar.

Makro Influencer’lık nedir?

Günümüzde, bir figürün makro influencer sayılabilmesi amacıyla, 10,000 ila 1 milyon şahıs skalasında takipçisi bulunması gerekiyor.

Örneğin, evvelceleri geleneksek basın yolu ile kitlelere ulaşıp, bugün internet üzerinden tesirlerini artırmaya devam eden toplumsal figürler makro influencer kategorisine giriyor. Bunların yanı sıra, şayet şimdilik mega statütüsüne ulaşamadıysa, direkt olarak dijital platformlar vasıtasıyla influencer kimliğini oluşturmuş bir YouTuber da makro influencer olarak sınıflandırılıyor.

Makro influencer’lar işletmenin verilen mesajın ya da promosyonunu yaptığı ürün ve hizmetlerin kitlelere erişimini kolaylaştırıyor.

Mikro influencer’lık nedir?

Günümüzde, bir mikro influencer’ın ortalama 500-100,000 şahıs aralığında takipçi adedi oluyor. Mikro influencer’ların en mühim bağlayıcı öğeyi etkileşimleri. Markaların tüketiciye olan direkt ilgisini, bilhassa markanın verilen toplumsal farkındalık mesajlarını da içselleştirerek, sadık takipçi kitleleriyle paylaşıyorlar.

2020’de Etkileyici Pazarlama Trendleri nelerdir?

2020 senesine girerken, dijital pazarlama trendleri arasında öne çıkanları “bite-size”, yani tek ısırımlık, dinamik görsellerle beraber, işletmelerin insani boyutunu da meydana çıkaran toplumsal ve kültürel farkındalık başlıklarıydı. Bu tarafta işletmeler, sadece ürün ve hizmet tanıtım merkezli; influencer’lar da parasal merkezli iş birliklerinden uzaklaşmaya başladılar.

Bu bağlamda, 2020 senesinde Influencer marketing bölümünde bir ismim önde olmak istiyorsanız, gelin beraber mühim pazarlama yapıtaşlarını inceleyelim.

1. En tanınmış sosyal medya platformlarına yönelin

Instagram, günümüzdeki en tanınmış sosyal medya programları arasında yer alıyor. Instagram’ın platform araçları bundan sonra yeni kuşak video içeriklerine, iş birliklerine ve tek lokmalık içeriklere izin veriyor.

Tüketicilerin birçoğu hayat şekillerini ve toplumsal farkındalıklarını yansıtan Instagram kullanıcılarını takip etmeyi seçiyor. Genellikle sıhhat üzerinden, aynı anda, fitness, güzellik, moda, hayat koçluğu, sıhhatli beslenme gibi alanlara ulaşabilen mikro influencer’lar tüketicilerin davranışlarını belirlemelerinde etkin oluyor.

Bir yanda ise, son dehemmiyetde süratli bir yükseliş gösterip resmen zirveye yerleşen TikTok, kısa video’ları ve ilgi süresiyle, genç neslin gözdelerinden.

Bu tarafta, influencer’larla iş birliği yapmak dilediğiniz sosyal medya platformlarını 2020 iş planı ve sosyal medya takviminize dahil etmelisiniz. Size en ideal programlamayı belirleyip, saha araştırmanıza başlayabilirsiniz.

Sizin ufak işletmenizle yakından uzaktan ilgisi olmadığını düşündüğünüz bir iş kolundan influencer’la daha evvelce emsali görülmemiş iş birlikleri oluşturabilirsiniz.

2. Kolay kullanılır videolar paylaşın

Yukarıda bahsetmiş bulunduğumuz kısa soluklu ve derhal tüketilebilir içerikler bugün YouTube’un dahi reklam planlarını değiştiriyor.

Örneğin, bir influencer, iş birliğiniz dahilinde video üretiecek. Bu videoyu detaylı uzunluklarda bölümler olarak ürettirebilirsiniz. Instagram ya da TikTok gibi platformlarda ve YouTube’da gerçekleştireceğiniz bir sosyal medya kampanyasında, evvelce kısa bir video’yla paylaşımda bulunup, müşteri kitlelerinizi ardından dilediğiniz varış sayfasına ya da sosyal medya hesabına yönlendirebilirsiniz.

YouTube’un paylaştığı bilgilere göre sekans usülü ya da mini seriler şeklinde imal edilen dinamik içerikler tüketicinin aklında işletmelerin yer etmesini sağlıyor. Eski usül 30 saniyelik reklamlara oranla, bu metodla imal edilen içerik markanın akılda kalıcılığını %70 olumlu etkiliyor.

3. Farkındalık mesajlarına yoğunlaşın

Farkındalık mesajlarından kastımız; yenilenebilir enerji, iklim değişiklığı ve küresel ısınma, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın-erkek eşitliği gibi meseleler. Bugün mega influencer’lar kendi çizgileriyle bu tarafta uyuşmayan markalarla iş birliğine sıcak bakmıyorlar.

Influencer marketing özelinde iş birliği yapabileceğiniz mikro influencer’ların can alıcı noktasının kitleleriyle olan sadık etkileşimleri olmasından bahsetmiştik. Influencer’lar farkındalık mesajları verdikleri oranda değişik kümelerden tüketicileri bir araya getirme potansiyeline sahip. Mikro influencer’ların sayıca az ama aktif ve sadık müşteri kitleleri, markaların sevdikleri influencer’larla olan kampanyalarını şu açılardan çarpıcı buluyor:

 • İnsan merkezli etkileşim
 • Topluluk hissi
 • Hikâye anlatıcılığı
 • Hedef kitlenin belli olması

Peki, ufak işletmeci bu bilhassarden nasıl yararlanabilir?

Küçük işletmeciler, dijital pazarlama stratejileri tarafında bütçeleri uyarınca çarpıcı pazarlama ajanslarından ya da bağımsız profesyonellerinden tavsiye alabilirler. Tavsiye aldıkları eksperler kendilerine optimal hamle planı amacıyla yol göstereceklerdir.

Eğer profesyonellerden yardım alamıyorsanız kendi dijital pazarlama yolunuzu da çizebilirsiniz.

Örneğin, Google Dijital Atölye üzerinden bedava dijital pazarlama dersleri ve sertifikaları edinebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, bulunduğunuz yerdeki alakalı etkinlikleri Eventbrite ya da MeetUp gibi platformlar vasıtasıyla takip edebilir ve kimi vakit bedava dijital pazarlama eğitimleri fırsatlarına ulaşabilirsiniz.

Mikro influencer’ların amaç kitleleri daha sabit ve az parametre olmalarıyla değişiklaşıyor. Bu yüzden, tüketiciler bir topluluğun parçası olduklarını, yani özel olduklarını hissediyorlar.

4. Hikâyenizi insanla şekillendirin

Influencer marketing, bilhassa şahısselleştirmeye sağladığı alanla başka pazarlama yöntemlerinden değişiklaşıyor. Bundan etkin bir şekilde yararlanabilmeniz amacıyla amaç kitlenizi tanıyın, onların ilgi alanlarını, talep ve beklentilerini öğrenerek, influencer marketing kampanyalarınızı bu tarafta şekillendirmeye çalışın.

Peki, amaç kitlenizin greksinimlerini nasıl anlayacaksınız? Potansiyel müşterilerinizle şahısselleştirilmiş bir etkileşim kurup işletmenize yararlı bir dijital pazarlama yol haritası çizebilmek amacıyla çözümler sahip olunan.

Örneğin, GoDaddy E-posta Pazarlama çözümleri vasıtasıyla, potansiyel müşteri kitlenizi analiz edip, kampanyalarınızı bu şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu yolla e-posta ve bülten abonelikleri üzerinden amaç kitlenizin davranışlarını anlayıp onlarla amaçladığınız şekilde etkileşim kurabiliyorsunuz.

Kampanya içeriğinizde influencer’lar vasıtasıyla sahip olunan müşterilerinizle daha sıkı bir bağ kurabileceğiniz gibi potansiyel müşterilerinizi de bu şekilde dönüştürebilirsiniz.

Son olarak

Eğer işletmeniz amacıyla bugüne kadar bir influencer marketing kampanyası gerçekleştirmediyseniz, ele aldığımız bu noktaları göz önünde bulundurarak kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Günün sonunda, insanların hatırlayacağı kampanyalar meydana getirmek ise tamamiyle sizin ve işletmenizin gereksinimlerine bakıyor.
Günümüzde, sosyal medya platformları yardımıyla işletmenizi büyütmek amacıyla tam da gereksinim duyacağınız araçlara ve fikirlere ulaşmak her vaktinden daha kolay. Eğer geç kaldığınızı düşünüyorsanız, bir ismim öne geçmek amacıyla şu an tam da vakitı.

Simay Yıldız – Godaddy