Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Geçtiğimiz ay TOGG doğrulusunda görücüye çıkartılan yerli elektrikli vasıta ile beraber yatırımcı ve girişimciler gözünü elektrikli şarj istasyonlarına çevirdi. Önümüzdeki 50 yılde benzinliklerin konumunu alması beklenilen elektrikli şarj istasyonları ile alakalı bir yatırım ya da girişim başlatmak istiyorsanız; şu anda en doğru süreçten geçiyorsunuz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Ülkemizde şimdilik elektrikli vasıta satışları tam olarak istenilen civarda değil. Son bilgilere göre, Türkiye’de aktif olarak ruhsatlı 1000’e yakın elektrikli vasıta bulunuyor. Bu vasıtaların büyük alanı vasıta sahiplerinin kendi konutlarına yaptırdığı şarj istasyonları ile şarj ediliyor. Fakat raporlar, önümüzdeki 5 yıl ortamında ülkemizdeki elektrikli vasıta adedinin 100 bini aşacağını gösteriyor. Bu halde da benzinlikler gibi vasıta şarj istasyonlarına gereksinim duyacağız.


YATIRIMLAR ÇOĞALDI

Ülkemizdeki elektrikli vasıta şarj istasyonlarının yükselişinden faydalanmak isteyen ve bunun içik köklü yatırımlar yapan BD, DMA OTO, EŞARJ, GERSAN AŞ., YEŞİL GÜÇ ENERJİ ve VOLTRUN şirketleri bulunuyor. Bu şirketler her gün yeni şarj istasyonları bayilikleri sağlıyor. Türkiye’nin her noktasına bayilik veren bu ana dağıtım şirketlerinin dışında, siz de kendi lisansınızı sunarak bir şirket kurabiliyorsunuz. Fakat şayet sermayeniz bunun amacıyla yeterli değilse bir kent ya da bölge bayiliği alarak; şarj istasyonları konusu ile alakalı bir yatırıma başlayabiliyorsunuz.

NASIL KURULUR?

Elektrikli şarj istasyonları genellikle; üreticilerden alınan bir şarj istasyonunun montajı ile direkt olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu ürün ülkemizde ortalama 4 bin liradan satışa sunulurken, dışalım ile ürün fiyatı 1200 liraya kadar düşürülebiliyor. Bu yönden vatan dışındaki bir üreticiden şarj istasyonu dışalımı yapmak, ana dağıtıcı olmayı planlayan işletmeler amacıyla en doğru düşünce olacak.

Personel gereksinimi bulunmayan bir sektör olan şarj istasyonlarını derhal derhal her noktaya kira karşılığında kurulabiliyor. Özellikle işletmeler bu hususta benzinlikleri amaç almaktadır. Ortalama olarak şarj istasyonları amacıyla benzinlikler aylık 200 TL ile 3 bin lira arasında kira bedeli talep ediyor. Bunun dışında kuşkusuz elektrik masrafınız olacak. Elbette bu masraf, istasyonunun tüketimine paralel olarak farklılık göstermektedir. Ortalama olarak her 100 liralık elektrik faturası, 240 lira kazanç manasına geliyor.

Siz de elektrikli şarj istasyonu montajı konusu ile alakalı kendinizi geliştirerek ya da direkt olarak montaj amaçiyle bir personel istihdam ettikten sonra; şarj istasyonunu satın alarak bu pasif gelir gerçekleştiren iş düşüncesine başlayabiliyorsunuz.