Drone Pilotluğu İçin Geç Kalmayın

Karlı ve dşayetlendirilebilir bir iş fikri – meslek arıyorsanız şayet drone pilotluğu tam size göre olabilir. Yurt içi ve vatan dışı çoğu kariyer düzenleme dergisi doğrulusunda da sık sık tavsiye edilen drone pilotluğu, genel olarak insansız hava araçları olan dronelerin profesyonel olarak idaresi ile alakalı bir meslek dalı.

Drone Pilotluğu İçin Geç Kalmayın

Drone pilotları, genelde üstüne kamera yerleştirilmiş olan droneler ile çekim yapmaktadır. Fakat ilerleyen teknolojiler ile beraber droneler bilhassa kargo taşımak amacıyla de kullanılmaya başlanmıştır. Hatta ABD Savunma Bakanlığı’nın savaşlarda kullanılmak üzere detaylı droneler amacıyla de bütçe ayırdığı biliniyor. Bu kapsamda bu droneleri profesyonel olarak kullanacak pilotlara gereksinim duyuluyor.

2018 senesinde 10,5 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip olan drone sektörü, her sene aşağı yukarı yüzde 7 büyüyor. Bu kapsamda sektörde derli toplu olarak profesyonel drone pilotlarına olan ilgi de doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Fakat Türkiye’de şimdilik bu sektör tam olarak istenilen düzeye ulaşmış değil. Ülkemizde sadece birkaç belgesel, film ve reklam ajansı doğrulusunda drone pilotları istihdam edilmiş durumda. Fakat önümüzdeki senelerde ihtiyacın artacağını da tahmin etmek mümkün. Eğer geleceğin meslekleri konusu ile ilgili incelemeler yapıyorsanız, ya da kendinizi ek olarak bir sektörde ilerletmek istiyorsanız mutlak suretle drone pilotluğunu öneriyoruz.

Drone pilotu olmak amacıyla Türkiye’de İHA-0, İHA-1, İHA-2 ya da İHA-3 lisansı almanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu lisans sertifikası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylıdır ve çoğu Drone Eğitimi veren kurum doğrulusunda verilebilecek eğitimler ardından başarılı olan kursiyerlere verilmektedir.

İHA-0 lisansı 500 gram ile 4 kilogram ağırlığındaki droneler amacıyla,
İHA-1 lisansı 4 kilogram ile 25 kilogram ağırlığındaki droneler amacıyla,
İHA-2 lisansı 25 kilogram ile 150 kilogram ağırlığındaki droneler amacıyla,
İHA-3 lisansı 150 kilogramdan daha ağır dronelerin tüketimi amacıyla gereklidir.

Türkiye’de şimdilik İHA-2 ve İHA-3 lisansını gerçekleştiren kurum yoktur. Özellikle kurslar İHA-0 ve İHA-1 amacıyla destek sağlamaktadır. İHA-0 lisansı amacıyla verdiği eğitim 12 saat, İHA-1 lisansı amacıyla verdiği eğitim toplam 36 saattir. Bu lisanslar amacıyla verdiği eğitimlerin fiyatı ise ortalama 800 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.

Fiziksel, ruhsal ve mental olarak aile doktorundan “İHA Pilotu Olur” sıhhat belgesi alabilen İHA-0 amacıyla 12 yaşından, İHA-1 amacıyla 15 yaşından büyük herkes bu eğitimlere katılabilir.

(DİKKAT: Birçok drone pilotu eğitimi gerçekleştiren kurum Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaysız çalışmaktadır. Mutlak suretle kurumun onaylı olduğuna dair belge talep ediniz.)

Lisanslar için verilen eğitimler ise şöyle:

İŞ BULABİLİR MİYİM?

Daha evvelce de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de 2019 itibarıyla drone pilotu lisansına sahip 20 binden çok şahıs bulunuyorken, istihdam seviyesi 100’ün altında. Bu amaçla şimdilik piyasada drone pilotları amacıyla yeterli şartlar oluşmuş değil. Fakat ilerleyen teknolojiler ve gereksinimler ile beraber drone pilotluğunun geleceğin meslekleri arasında yer aldığını belirtmek mümkün.

Mevcut drone pilotlarının birçoğu da sadece iş başına gelir sağlamaktadır. Ortalama olarak drone pilotuna iş başına verdiği saatlik ücret 400 TL seviyesinde bulunuyor. Eğer drone, pilota aitse bu rakam 2 katına kadar da çıkmaktadır. Bu amaçla şayet daha süratli iş bulmak istiyorsanız, fiyatları 6 bin liranın üstünde tespit edilen kameralı bir drone satın almanızı da kesinlikle öneriyoruz.

Ek olarak Türkiye’de son dönemde ise en çok kır düğünlerinde droneler talep ediliyor. Bu düğünler amacıyla havadan çekim talep eden düğün sahipleri, ortalama olarak 2 saatlik uygulama amacıyla bin lirayı gözden çıkartmaktadır.

YURT DIŞINDA DURUM

Drone pilotları bilhassa ABD ve Amerika’da dünyanın geri kalanına göre çok daha süratli iş bulabiliyor. Glassdoor’un sağladığı bilgilere göre, ABD’de ve İngiltere’de drone pilotları ortalama olarak senelik 80 bin dolar gelir elde etmektedir. Payscale’nin bilgilerine göre ise, ABD’de drone pilotlarının ortalama senelik geliri 68 bin dolar seviyesinde bulunuyor.