Cep Telefonu Tamir Dükkanı Açmak

Türkiye’de en kolay akıllı cep telefonun fiyatı bile 2 bin lirayı aşarken, birtakım akıllı cep telefonlarının fiyatı 10 bin liranın üstüne çıktı. Herkese bir telefondan fazlasının bile düştüğü ülkemizde bu cep telefonları amacıyla bir onarım dükkanı açmak karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

Cep Telefonu Tamir Dükkanı Açmak

Akıllı cep telefonu onarım dükkanı açmak istiyorsanız, öncelikli olarak kuşkusuz onarımciliği öğrenmeli ve insanlara profesyonel olarak hizmet verebilecek kapasiteye ulaşmanız lüzumir. Eğer bu hususta esasen tecrübeiniz varsa tamam, fakat ilk kez bu sektöre giriş yapacaksanız; ilk olarak bir cep telefonu onarım dükkanında çalışmanızda büyük fayda var.

Akıllı cep telefonu onarım işi bir perakende satış işi değil. İşi öğrenmeden ve hizmet verebilecek kapasiteye gelmeden bu işi kuramazsınız. İşi öğrenmek amacıyla yapabileceğiniz en iyi şey ise, diğer bir onarımcide çalışmaktır. Eğer ücretli olarak bu hususta iş bulamazsanız, bedava olarak da çalışabileceğinizi unutmayın.

Bazı bölge ve şehirlerde iş bulmak zor olabilir. Eğer tecrübe elde etmek hedefiyle iş bulamazsanız, bu halde kendi kendinizi yetiştirmeniz lüzumir. Youtube ya da çevrimiçi kurs platformları vasıtasıyla bu husustaki videoları inceleyerek işi öğrenme şansınız olabilir.


 İlgili videolardan ders almak amacıyla, 4-5 adet problemlu cep telefonu ve bir onarım seti de almanız lüzumir. Birkaç aylık proses ile beraber işi kendi başınıza da öğrenme şansınız olabilir. Fakat çok çok problem ve çok çok sayıda cep telefonu modeli olduğunu unutmayın.

DÜKKANI KURUN

Bir cep telefonu onarım dükkanı amacıyla çok özel bir dükkan kurmanıza lüzum yok. 10 metrekarelik bir dükkan bile yeterli olacak. Nispeten şehrin Çarşı olarak adlandırılabilecek yerlerinde bir dükkan bulmanızı öneririz. Dükkanınızda 2-3 adet müşterinin oturabileceği koltuk bulunması yeterli. Geri kalan bölümleri onarım amacıyla kullanacaksınız.

Dükkanı kurma sürecinde resmi işlemlere lüzumsiniminiz olacak. Bu lüzumsinimleri karşılamak üzere Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinden faydalanabilirsiniz.

Elbette cep telefonlarının onarımi amacıyla çok sayıda ekipman lüzumsinimi bulunuyor. İhtiyaçları saptamak amacıyla tekrar öğrenme metodunuz yardımıyla bilgi alın. Ortalama olarak bütün ekipmanlar 3 bin lira tutmaktadır.

PAZARLAMA – REKLAM

Cep telefonu onarım dükkanını açtıktan sonra ortalama düzeyde bir reklam-pazarlama çalışması yapılması önerilir. Şehrin gazete, tv, radyo ve aynısı medya kuruluşlarına ortalama bütçeler ile tanıtımlar verilebilir. Hem de şehre yönelik yayın yapan büyük siteler ve sosyal medya hesaplarına da tanıtımlar vermeyi planlayabilirsiniz. Geri dönüşlere göre, tanıtımların bütçesini artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

NE KADAR KAZANDIRIR?

Akıllı cep telefonu sektörü her sene katlanarak büyüyor. Sektör bu kadar süratle değişirken insanların ellerindeki cep telefonları da değişiyor. Aynı vakitte elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarını daha çok kullanıyor ve durumuyla sık sık bozulmasının önüne geçemiyoruz.

Akıllı cep telefonu onarımi sektörü genel olarak hizmet odaklıdır. Genellikle yazılımsal problemler amacıyla maliyetiniz nerdeyse yoktur. Donanımsal problemlerdaki parça lüzumsinimlerine yönelik kar marjı ise yüzde 50’den yüksektir.

Ortalama olarak iş yapan bir cep telefonu onarımi dükkanında aylık net kar 10 bin lira seviyesinde bulunuyor. Fakat bu tutar tamamiyle dükkana giren müşterilerin adedi ile doğru orantılıdır.