Al Sat İşleri ile Para Kazanma Rehberi

80 milyonluk Türkiye’de insanların çok büyük bir bölümü al sat ile geçimini sürdürmektedir. Genel olarak ticaret al sat işleminden ibarettir. Doğru yerde ve doğru vakitte bir ürünü satın alıp tekrar doğru yerde ve doğru vakitte satarak para kazanabilirsiniz. Elbette bu proses tek bir cümle ile anlatabilecek kadar kolay değildir. Ticaret deneyimdir, tecrübedir ve aslında emek ister!

Al Sat İşleri ile Para Kazanma Rehberi

80 milyonluk Türkiye’de insanların çok büyük bir bölümü al sat ile geçimini sürdürmektedir. Genel olarak ticaret al sat işleminden ibarettir. Doğru yerde ve doğru vakitte bir ürünü satın alıp tekrar doğru yerde ve doğru vakitte satarak para kazanabilirsiniz. Elbette bu proses tek bir cümle ile anlatabilecek kadar kolay değildir. Ticaret deneyimdir, tecrübedir ve aslında emek ister!

Çok büyük bir ülkede yaşıyoruz ve bu amaçla insanların sonsuz gereksinimlerine yönelik eşi benzeri olmayan al sat işleri bulunmaktadır. Bir girişimci olarak sermayeniz ne düzeyde olursa olsun, al sat işleri ile para kazanabilirsiniz. Eğer ilk kez ticarete giriş yapacaksanız, ilk olarak bu işin ana felfesini Ticaret Nedir rehberinden edinmenizi öneriyoruz.

AL SAT NEDİR?

Ticaretin ana asli mantığıdır. Ticaret bir ürün ya da hizmetin alınıp satılması ile gerçekleştirilmektedir.

AL SAT İŞLERİ NELERDİR?

Al sat işleri ise direkt olarak; kar elde etmek hedefiyle bir ürünü olabilecek en düşük fiyat ile satın alabilmek ve doğru müşterileri bularak; onlara olabilecek en yüksek fiyat ile satmaktır.

BİLMEMİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEYLER NEDİR?

Al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız öncelikli olarak pazarlığı öğrenmeniz gerekir. Ticaretin ana kuralı bir ürünü en ideal fiyat ile satın alabilmek ve en yüksek fiyat ile satmak bulunduğu amacıyla pazarlık burada döneme giren en mühim olgudur. Pazarlığı vakitle deneyimleyerek öğrenmeniz gerekebilir.
Al sat işlerinde daha öncede de bildirdiğimiz gibi en ideal fiyat ile ürün satın alabilmeniz gerekir. En ideal fiyatlı mamüller ise, direkt olarak yapımcılerden alınabilmektedir. Ne kadar az aracı varsa, ürün o kadar ucuza alınabilir. Bu amaçla bir ürünün imalathanesine ya da natural olarak bulunduğu(tarım mamülleri amacıyla) noktalara gitmeniz gerekir.
Bir üründen para kazanmak amacıyla ilk kural, pazar fiyatının altında alabilmek olsa da; o ürünü de satabilmeniz gerekir. Bir ürünü satarken en yüksek fiyatı elde etmeyi planlıyorsanız, ürünü pazarlamayı öğrenebilmeniz gerekir.
Al sat yaparak para kazanan girişimcilerin birçoğu, net olarak ne kadar kar elde ettiğini bilmez. Çünkü çoğu, 8 liraya aldığı ürünü 10 liraya satınca 2 lira kazandığını düşünür. Fakat gerçek bundan çok farklıdır. Bir ürünü alıp satarken aynı anda büyük olasılıkla çoğu ek masrafınız olacak. Bu masrafları da hesaplamayı katiyen unutmayın, aksi halde ay sonucunda zarar bile edebilirsiniz.
Bu rehberin devamında, doğru al sat işlerini bulmak amacıyla fikirler sağlayacağız.

TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ

Al sat olarak değerlendirebileceğiniz en iyi mamüllerin başında teknoloji yer alıyor. Fakat kuşkusuz bu mamülleri sıfır olarak satın alıp satmanızdan bahsetmiyoruz. Bu mamüllerden al sat yaparak para kazanmayı planlıyorsanız; 2 el olanlarına yönelmeniz gerekir. Sıfır mamüllerde perakendeciler ile yarışıp kar edemezsiniz. İkinci el mamüllerde ise yüzde 100’ü aşkın kar marjlarına bile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zira, bu mamüllerin ikinci ellerinde fiyatlar ciddi oranda düşmektedir.

ARABA

Ülkemizde her sene 10 milyonu aşkın ikinci el vasıta satılmaktadır. Eğer 40 bin liranın üstünde bir sermayeniz varsa ya da birkaç ortak bularak bu rakamlara ulaşabilirseniz; ikinci el oto alım satımı yaparak para kazanabilirsiniz.

Yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında yer almamız nedeniyle, genelde döviz ile ülkemize getirilen vasıtaların fiyatları her sene artmaktadır. Bu hal aynı şekilde ikinci el vasıtaların fiyatlarını da yükseltiyor.

TARIM ÜRÜNLERİ

Ülkemizde tarım mamüllerine yönelik al – sat fırsatlarında da potansiyel yüksektir. 4 mevsimin aynı anda yaşandığı ülkemizde belirli bölgelerde tarım mamülleri daha ideal fiyatla satılırken, ürünün yetişmediği noktalarda bu mamüller daha pahalı satılmaktadır. Sadece kendinizi bu hususta bile geliştirerek; yapımcı ve alıcılar arasındaki zincirden mühim oranda para kazanabilirsiniz.

GİYİM

Türkiye’de en yoğun olarak tespit edilen işletmeler arasında giyim mağazaları yer alabilmektadır. Özellikle İstanbul’da imal edilen bu giyim mamüllerini; toptan ucuz fiyatlar ile satın alarak; Anadolu’da satışa sunabilirsiniz. Birkaç mağaza ile anlaşarak ana bağlı toptancılıktan dahi para kazanabilirsiniz. Giyim mamüllerindeki toptancılıkta kar marjı düşüktür fakat sürüm fırsatı yüksektir.

TAKI

Türkiye tam manasıyla bir takı cennetidir. Hem kadınlar hem de kız çocuklarına yönelik takı mamüllerinin satışını yapan perakendecilerde kar marjı çok yüksektir. Birçok takı ürünü 1 liranın altında üretilirken, son satıcıya 20 lira seviyesinde satılıyor. Bu kapsamda geniş bir al sat fikri arıyorsanız, takı mamüllerine yönelik bir girişim başlatabilirsiniz.

YATIRIM ARAÇLARI

Al sat yapar iken kuşkusuz tek şansınız ticaret değildir. Çeşitli yatırım vasıtalarında da al – sat yaparak mühim oranda para kazanma fırsatınız bulunuyor. Fakat bu kuşkusuz bambaşka bir dünya. Öncelik ile yatırım vasıtalarının ne bulunduğunu ve bu husustaki riskleri öğrenmek üzere Yatırım Araçları rehberine göz atmanızı öneriyoruz.