15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda, büyük tuzak...

İstanbul Bayrampaşa'daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda taksicilerin park ücreti almaları münakaşa yarattı. Taksicilerin park ücreti vermek istemeyen yolcuları almayarak otogar dışına yönlendirdiği belirtildi.

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda, büyük tuzak...

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devriye beraber otoparklar da İSPARK'a geçti. İSPARK, taksi ve otomobillerden 1 saate kadar park ücreti almıyor. Fakat 1 saatten çok park ücrete tabi. İSPARK, 1 saatten sonra 8 lira ücret alıyor. Park ücreti ödediklerini bildiren birtakım taksi sürücüleri ise bunu müşteriye yansıtmaya başladı. Bu yüzden otogarda taksiler ile müşteriler arasında vakit vakit münakaşalar çıktığı kaydediliyor. Otogar çıkan taksici sürücüleri DHA'nın soruları üstüne park ücretini doğruladı.

"TAKSİMETRELERİMİZ NE YAZARSA ONU ALIYORUZ"

Taksicilerden Yusuf Özkan, "Şu anda 1 saat bedava. Ben rastgele bir ücret talep etmiyorum, bagaj parası da talep etmiyorum. 1 saatten çok kaldıysam tamamiyle bana aittir ve ücreti, aldığım yolcudan muhakkak talep etmiyorum. Otogarın taksileri otopark ücreti de bagaj ücreti de alıyorlar biz bunu duyduk, yakın mesafelere götürmüyorlar, yüksek fiyat istiyorlar. Biz muhakkak taksimetremiz ne yazarsa onu alıyoruz." dedi.

"DUYDUĞUMUZ KADARIYLA ÜCRET TALEP EDİYORLAR"

Taksici Burhan İvdil de "Bu ücreti isteyenler var. İstememeleri gerekiyor ama 5-10 TL otopark ücreti istiyorlar." diye hususştu. 1 saat bedava olduğunu ifade eden Mansur İlgün, "Biz istemiyoruz. Kapının girişinde de 'yolcudan bir ücret talep edilemez' diye yazıyor. Duyduğumuz kadarıyla ücret talep ediyorlar. Eskiden 25 dakika bedavadi şu an 1 saat bedava ama 10 TL alıyorlarmış binen yolculardan." diye hususştu.15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda taksicilerin park ücreti tuzağı

"ESNAFLIĞA AYKIRI ŞEYLER YAPIYORLAR"

Taksici Erdal Kendigelen ise, " Otogar taksileri bu tür bir para talep ettiklerini biliyorum. Taksiciler esnaflığa aykırı şeyler yapıyorlar, otogardaki fazlası taksici bunu yapıyor müşteriye karşı. Bizim gibi dışarıdan gelen taksiler bu tür bir şey yapmıyor." diyerek ifade etti.

TAKSİCİLER ODASI BAŞKAN VEKİLİ YURT'TAN AÇIKLAMA
Bu tür münakaşaları kendilerinin de duyduğunu ifade eden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Veli Yurt, "Yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi, otogarda bedava otopark vakitını 1 saate çıkarttı. Otogarda çalışan taksileri giriş çıkışlarda şayet 1 saati geçmezse bekledikleri vakit ücret almamaları gerekiyor. Eğer 1 saati geçmişse kaldıkları vakit tabii ki çıkışta ücret neyse onu ödemek zorundalar. Dolayısıyla müşteriden bunu talep ediyorlar" dedi.

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda taksicilerin park ücreti tuzağı
"OTOPARK FİŞİNİ MÜŞTERİLERİNE GÖSTERSİNLER"
Veli Yurt, "Burada şunu yapmalarını biz Taksiciler Esnaf Odası olarak öneririz; müşteriyle ters düşmemek amacıyla kendileri ödemelerini yaptıklarında bu otopark fişini müşterilerine göstersinler, müşterileriyle aralarında bu tür bir münakaşa çıkmasın. Böyle bir hususta münakaşa çıktığını biz de duyuyoruz. Bizim Taksiciler Esnaf Odası olarak önerimiz doğru olan şeyi yapmalarıdır. Bizim de yetkililerden öğrendiğimiz kadarıyla husus İBB meclisine sunulmuş, bu mevzuya bir çözüm üretilmesi gerekliliğini onlar da düşünüyorlar. Biz de bu hususta kendilerine rica ettik. Çünkü orada çalışan esnafımız bu hususta mağduriyet yaşıyor. Halkımız da tabii ki bu hususta mağdur olmasın. Çünkü birtakımlarının 1 saatin altında kalsa bile bu tür bir para talep ettiği doğrultuında bize bir bilgi geliyor ama tabii bunun doğruluğunu bizim şu an da orada belirleme etmemiz olası değil. Bu mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla iki doğrultu içersinde hem yolcu hem taksi esnafı adına İBB meclisinden bir karar çıkmasını bekliyoruz." şeklinde hususştu.